Calculating Costs

We have been calculating the difference between prices by using column subtraction. Some of the class had a work sheet which focussed on the prices supermarkets retail milk for and the price that is actually given to the farmers – this links quite nicely to the work we do with farming as a school. It also gave us chance to use our decimal places which we have been learning about this week. The rest of us had £450 to spend on schools meal; vegetable and chicken pie. Children chose the ingredients and calculated the cost of the meal based on the garden centre shop prices. Guess how much change we had left?

Can you do column subtraction?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *